Różne podejścia do dermatologii

Różne podejścia do dermatologii

Opracowano różne podejścia do dermatologii. Niektóre z nich oparte są na wiedzy medycznej, inne na psychologii. Inne podejścia opierają się na wykorzystaniu różnych technologii. Niektóre z nich to fototerapia, peelingi twarzy, edukacja cyfrowa i dermatologia holistyczna.

Interwencje w psychodermatologii

Wśród pacjentów z zaburzeniami skóry, 30 do 40 procent ma czynniki psychologiczne związane z objawami. Najlepszym podejściem jest wielostronne podejście do leczenia tych pacjentów. Jest to szczególnie ważne u tych pacjentów, którzy mają objawy zdrowia psychicznego. Dermatolodzy mogą odgrywać rolę w określaniu, czy leczenie psychologiczne jest odpowiednie, czy nie.

Dermatolodzy mogą pomóc pacjentom w zmianie psychologicznej poprzez wykorzystanie skutecznych umiejętności komunikacji lekarz-pacjent oraz empatii. Pacjenci mogą również odnieść korzyści z terapii farmakologicznej. Pomocne mogą być również terapie behawioralne, takie jak progresywna relaksacja mięśni, kierowana wyobraźnia i biofeedback.

Pacjenci z zaburzeniami osobowości mogą nie odpowiadać dobrze na psychoterapię. Psychoterapeuci mogą chcieć rozważyć współpracę z dermatologami, którzy rozumieją połączenie skóra-skóra. Ponadto dermatolodzy mogą pomóc pacjentom w zarządzaniu stresem, co może poprawić ich odpowiedź na leczenie.

Najlepsze podejście do leczenia pacjentów dotkniętych chorobą psychiczną to połączenie podejścia dermatologicznego i psychiatrycznego. Najważniejszym wyzwaniem w leczeniu zaburzeń psychokuturalnych jest przestrzeganie zaleceń. Interwencje psychoterapeutyczne są słabo wykorzystywane w dermatologii.

Ponadto w wielu badaniach podkreślono potrzebę uwzględnienia przez służby dermatologiczne psychospołecznych skutków chorób skóry. Należą do nich raport All Party Parliamentary Group on Skin dotyczący zaburzeń skóry oraz przewodnik Prim Care Companion to J Clin Psychiatry dotyczący psychodermatologii.

Dermatolodzy mogą zajmować się kwestiami psychologicznymi poprzez edukację pacjenta, terapię farmakologiczną oraz różne podejścia niefarmakologiczne. Dermatolodzy mogą również zapewnić wsparcie psychologiczne pacjentom i ich rodzinom. Psychoterapeuci mogą zapewnić wsparcie poprzez doradztwo, skierowanie do psychiatry i różne grupy wsparcia.

Chociaż psychodermatologia jest nową dziedziną, starożytni filozofowie odnotowali istnienie zaburzeń psychokuturalnych. Na przykład Hipokrates pisał o wpływie stresu na skórę. Arystoteles zauważył związek między umysłem a ciałem.

Fototerapia i peelingi twarzy

Stosowanie fototerapii i peelingów twarzy w dermatologii może poprawić wygląd i samopoczucie Twojej skóry. Istnieje kilka rodzajów terapii światłem, a sesje są oparte na twoim typie skóry. Możesz również uzyskać zabiegi konserwacyjne w gabinecie dermatologa.

Fototerapia polega na wystawieniu skóry na działanie światła ultrafioletowego przez określony czas. W zależności od siły wybranego światła, sesje mogą trwać kilka minut lub kilka godzin.

Fototerapia jest bezpieczna i skuteczna, ale może również powodować skutki uboczne. Powikłania obejmują infekcje, blizny i zaczerwienienia. Twój lekarz może przepisać antybiotyki, aby zapobiec powstawaniu blizn. Możesz również stosować leki sterydowe, aby leczyć wszelkie podrażnienia.

Głębokie peelingi chemiczne mogą przynieść dramatyczne rezultaty. Mogą one jednak powodować silny obrzęk i zaczerwienienie. Możesz również potrzebować leków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać dożylną sedację, aby pomóc Ci się zrelaksować.

Ryzyko powikłań wzrasta wraz z siłą peelingu. Im głębszy peeling, tym dłuższy czas rekonwalescencji. Ryzyko zależy również od rodzaju peelingu, który otrzymujesz. Osoby o ciemnej skórze są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia hiperpigmentacji.

Jeśli rozważasz zastosowanie peelingu chemicznego, ważne jest, aby omówić swoje problemy skórne z dermatologiem. Określi on, czy jesteś dobrym kandydatem do zabiegu. Osoby z trądzikiem, keloidami lub zmianami przedrakowymi mogą nie być dobrymi kandydatami do zabiegu.

Istnieje kilka rodzajów peelingów chemicznych. Możesz wybrać średni kwas, który złuszcza zewnętrzną warstwę skóry, lub lekki kwas, który złuszcza skórę właściwą. Możesz również uzyskać peeling chemiczny, aby pomóc w leczeniu blizn potrądzikowych.

Średni peeling chemiczny jest dobrym wyborem dla drobnych linii i łagodnych zmarszczek. Jest to również skuteczna metoda leczenia przebarwień skóry i zmian przedrakowych.

COVID-19 Dermatology Registry-Based Study

Rejestry były krytycznym źródłem rzeczywistych dowodów w przypadku pandemii, umożliwiając badaczom śledzenie dużych ilości danych w czasie rzeczywistym. Dane te zostały wykorzystane do zrozumienia przebiegu COVID-19 i zapewnienia nowego spojrzenia na praktykę kliniczną.

W rejestrze American Academy of Dermatology/International League of Dermatologic Societies (AAD/ILDS) zebrano dane dotyczące 318 przypadków COVID-19 z ośmiu krajów. Badanie to obejmowało zarówno pacjentów potwierdzonych laboratoryjnie, jak i nie potwierdzonych laboratoryjnie. Wykazało, że 55 procent pacjentów było bezobjawowych. Udokumentowano również podgrupę pacjentów, którzy mieli trwałe zmiany w obrębie acral i nie mieli trwałych następstw systemowych.

Rejestr PsoProtect został opracowany przez multidyscyplinarny zespół klinicystów z całego świata. Został zaprojektowany w celu scharakteryzowania przebiegu COVID-19 u osób z łuszczycą i dostarczenia informacji o czynnikach związanych z niekorzystnymi wynikami. Dostosowano go do innych rejestrów COVID-19 i ma on na celu przyczynienie się do poszerzenia wiedzy na temat COVID-19 i jego wpływu na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów.

PsoProtectMe, rejestr COVID-19 specyficzny dla pediatrii, został opracowany przez Society for Pediatric Dermatology (SPD) i PeDRA (the Pediatric Dermatology COVID-19 Response Task Force) we współpracy z Children’s Hospital of Philadelphia. Rejestr ten został opracowany przy wsparciu Pediatric Dermatology COVID-19 Response Team.

SECURE-Psoriasis, międzynarodowy rejestr szczepionek COVID-19, został uruchomiony w kwietniu 2020 roku. Rejestr ten ma na celu zmaksymalizowanie współpracy między amerykańskimi i międzynarodowymi wysiłkami rejestrowymi. Rejestr będzie pracował nad identyfikacją czynników, które przyczyniają się do niekorzystnych skutków stosowania szczepionki COVID-19, i będzie udostępniał dane dotyczące przypadków z PsoProtectMe. Pomoże również odpowiedzieć na pytania dotyczące wpływu COVID-19 na łuszczycę, terapii biologicznej podczas pandemii oraz charakterystyki pacjentów związanej z wynikami COVID-19.

Rejestry dermatologiczne COVID-19 były kluczowym źródłem nowych informacji. Ich spostrzeżenia już zaczynają wpływać na praktykę kliniczną.

Dermatologia holistyczna

W przeciwieństwie do dermatologii konwencjonalnej, dermatologia holistyczna traktuje ciało jako całość i dąży do poprawy ogólnego stanu zdrowia skóry. Łączy ona również nowoczesną medycynę integracyjną ze starożytnymi środkami zaradczymi.

Dermatologia holistyczna koncentruje się na zmianach w diecie, zapobieganiu wypryskom i zapobieganiu przyszłym uszkodzeniom. Ten rodzaj dermatologii może być dobrym rozwiązaniem dla pacjentów z przewlekłymi chorobami skóry, które nie reagują na konwencjonalne leczenie.

Jednym z najważniejszych narzędzi w dermatologii holistycznej jest stosowanie suplementów diety. Odpowiednie pokarmy mogą pomóc w ponownym ustawieniu mikrobiomu jelitowego i poprawić zdrowie skóry. Zdrowa dieta może być również dobrym sposobem na uniknięcie chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca. Ważne jest jednak, aby unikać żywności o wysokiej glikemii, gdy próbujemy poprawić zdrowie skóry.

Dermatolog holistyczny wykorzystuje również medycynę funkcjonalną, aby określić przyczynę choroby skóry i sposób jej wyleczenia. Zabiegi te mogą obejmować zmniejszenie stresu, pobudzenie funkcji odpornościowych lub usunięcie alergenów z diety.

Dermatolog holistyczny oceni również styl życia pacjenta, w tym dietę i ćwiczenia. Istnieje szereg badań potwierdzających tezę, że modyfikowalne czynniki stylu życia mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie skóry.

Istnieje również wiele naturalnych produktów, które mogą być stosowane w leczeniu chorób skóry. Produkty te mogą potencjalnie odwrócić oznaki starzenia i poprawić ogólny stan zdrowia.

Dermatologia holistyczna to także świetny sposób na zapobieganie problemom, zanim jeszcze się rozpoczną. Holistyczny dermatolog oceni przyczyny stanu skóry i określi najlepsze leczenie dla każdego pacjenta. Holistyczne podejście do pielęgnacji skóry jest doskonałym sposobem na zachowanie młodego wyglądu skóry.

Dermatologia holistyczna istnieje od tysięcy lat. Była stosowana w wielu cywilizacjach na całym świecie.

Edukacja cyfrowa

Wykorzystanie edukacji cyfrowej w dermatologii jest dobrą praktyką poprawiającą jakość nauczania i uczenia się. Dermatologia jest wysoce wizualną i medyczną dyscypliną. Wskazówki wizualne są niezbędne w diagnostyce i leczeniu dermatologicznym.

Chociaż coraz większa liczba lekarzy i pielęgniarek dermatologicznych przyjmuje edukację cyfrową, dziedzina ta jest nadal stosunkowo młoda. Dermatolodzy muszą ukończyć kilka lat nauki przed uzyskaniem licencji dermatologicznej i uzyskaniem certyfikatu zarządu. Mobilna aplikacja dermatologiczna może poprawić edukację pacjentów, umożliwiając im sprawdzenie, czy nie występują u nich nowotwory skóry i otrzymywanie przypomnień o zastrzykach biologicznych.

Cyfrowa edukacja dla dermatologii jest rozwiązaniem skalowalnym i elastycznym. Korzystając z wirtualnego modelu pacjenta, lekarze mogą symulować rzeczywiste scenariusze kliniczne i oceniać skuteczność swojego nauczania.

Analiza 12 badań badających skuteczność cyfrowej edukacji dla dermatologii zidentyfikowała szereg korzyści. Po pierwsze, w badaniach stwierdzono, że edukacja cyfrowa poprawiła wyniki nauczania, zwiększyła zasoby nauczyciela i poprawiła jakość kształcenia.

Po drugie, edukacja cyfrowa mogłaby potencjalnie zmniejszyć potrzebę spotkań twarzą w twarz. Ponadto edukacja cyfrowa mogłaby zoptymalizować wykorzystanie zasobów, takich jak elektroniczne informacje o zdrowiu i komputerowe oprogramowanie do nauki.

Wreszcie, edukacja cyfrowa może zmniejszyć koszty. Badanie programów rezydencji dermatologicznych wykazało, że połowa badanych szkół wymagała tylko 10 godzin instrukcji dermatologicznych.

Zastosowanie cyfrowej edukacji zdrowotnej (DHE) może być dobrym rozwiązaniem, aby rozwiązać problem niedoboru wysoko wyszkolonych dermatologów. Jednak przyszłe badania DHE powinny dostarczyć więcej informacji na temat niezamierzonych efektów edukacji cyfrowej. Badania powinny również zawierać obliczenia wielkości próby i obliczenia mocy, a także śledzenie uczestników grupy kontrolnej, aby określić, jak skuteczna jest edukacja cyfrowa.

Ankieta przeprowadzona wśród studentów medycyny wykazała, że 90 procent uważa, że otrzymało nieodpowiednie szkolenie w zakresie dermatologii. Dermatolodzy powinni podjąć kroki w celu zapewnienia swoim pacjentom wysokiej jakości edukacji.

Podobne tematy