Menopauza – poznaj najważniejsze informacje

Menopauza – poznaj najważniejsze informacje

Menopauza to etap w życiu wszystkich kobiet, w którym ich organizmy przechodzą wyraźne zmiany. Wraz z jej nadejściem kobiety doświadczają szeregu fizycznych i emocjonalnych objawów. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Co to jest menopauza?

Menopauza, nazywana również przekwitaniem, to naturalny etap w życiu kobiety, w którym jej organizm przechodzi wyraźną zmianę hormonalną, a cykle miesiączkowe ustają. Wraz z nadejściem menopauzy kobiety mogą doświadczać szeregu fizycznych i emocjonalnych objawów. Zmniejsza się wtedy produkcja estrogenu i osłabia aktywność jajników. Zmiany w ciele kobiety wpływają na układ nerwowy, kostny i pokarmowy.

Menopauza zwykle zaczyna się między 45 a 55 rokiem życia i trwa od kilku miesięcy do kilku lat.

Pierwsze objawy menopauzy

Kobiety mogą odczuwać różne objawy w trakcie menopauzy, w zależności od ich indywidualnego stylu życia, diety, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Oto najczęstsze pierwsze objawy menopauzy:

  • Skoki temperatury ciała – możesz odczuwać gwałtowne skoki temperatury, szczególnie na twarzy, szyi i klatce piersiowej.
  • Zmiana apetytu – możesz odczuwać zmiany w apetycie, np. brak apetytu lub nagły głód.
  • Zmęczenie – możesz czuć się zmęczona i znużona.
  • Zaburzenia snu – możesz odczuwać trudności z zasypianiem i przebudzeniami w nocy.
  • Suchość skóry – możesz odczuwać suchość skóry twarzy.

Utrata libido

Kobiety w okresie menopauzy mogą odczuwać zmniejszone libido. Niektóre kobiety odczują ogromny spadek popędu seksualnego, podczas gdy inne będą miały utrzymujący się poziom libido. Oprócz tego kobiety w okresie menopauzy mogą odczuwać szereg innych objawów takich jak suchość pochwy, nudności, zawroty oraz bóle głowy.

Suchość skóry twarzy

Sucha skóra twarzy to jeden z najczęstszych pierwszych objawów menopauzy. Jest to spowodowane zmniejszeniem poziomu hormonów estrogenu i progesteronu w organizmie. Estrogeny i progesteron pomagają w utrzymaniu elastyczności skóry, dlatego spadek tych hormonów może spowodować suchość skóry twarzy. Objawy suchej skóry twarzy to: ściągnięcie i szorstkość skóry, zaczerwienienie i uczucie pieczenia oraz pęknięcia na suchych obszarach twarzy.

Jak poradzić sobie z objawami menopauzy?

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z objawami menopauzy. Przede wszystkim ważne jest, aby utrzymywać zdrową dietę i aktywny tryb życia. Zaleca się również unikanie stresu i wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych. Medytacja i picie naparu z melisy również są wskazane. Zaleca się także spożywanie produktów, które zawierają fitoestrogeny, czyli ciecierzycę, soję, nasiona lnu, ser tofu, pasztety i pasty sojowe. 

Kobiety w czasie menopauzy są narażone na nadciśnienie, dlatego powinny włączyć do diety takie warzywa i owoce jak brokułu, pomidory, awokado, banany i morele. Zawierają one duże ilości potasu i pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi.

Powinno się natomiast unikać wysoko przetworzonej żywności (np. fast food, słone przekąski). Słodycze i alkohol to kolejne produkty, których spożycie powinno być ograniczone. 

Jeśli chodzi o suchość skóry twarzy, ważne jest, aby chronić skórę przed słońcem i stosować odpowiednie kosmetyki nawilżające. 

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, w którym jej organizm przechodzi wyraźną zmianę hormonalną. Wraz z nadejściem menopauzy kobiety mogą doświadczać szeregu fizycznych i emocjonalnych objawów. Jeśli objawy są nie do zniesienia lub trwają dłużej niż kilka miesięcy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.Podobne tematy