Jak pozbyć się letnich problemów ze skórą

Jak pozbyć się letnich problemów ze skórą

W okresie letnim, można uzyskać pewne problemy skórne. Problemy te obejmują wysypkę cieplną, suchą skórę, odrę i ospę wietrzną. Jeśli chcesz się ich pozbyć, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Wysypka cieplna

Posiadanie problemów skórnych w okresie letnim może być denerwujące, ale nie są one nieuniknione. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na ich leczenie.

Przede wszystkim, wielu z tych problemów można zapobiec. Kilka prostych kroków może pomóc Ci utrzymać zdrową i nawilżoną skórę przez całe lato.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wysypek jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 30+. Możesz również użyć pudru przeciwgrzybicznego lub dezodorantu, który nie zawiera alkoholu.

Aby walczyć z suchą skórą, upewnij się, że używasz kremu nawilżającego, który jest odpowiedni dla Twojego typu skóry. Powinnaś również złuszczać skórę raz lub dwa razy w tygodniu, aby usunąć martwe komórki skóry.

Innym problemem skórnym, który może być denerwujący, jest zapach ciała. Jest on spowodowany przez bakterie, które produkują kwasy tłuszczowe. Dezodorant o zapachu cytrusów może pomóc w usunięciu tego zapachu. Możesz również ograniczyć pokarmy takie jak cebula i czosnek.

Innym letnim problemem skórnym jest kłujące ciepło. Jest to rodzaj wysypki, która wygląda jak małe pęcherze. Zwykle pojawia się na obszarze pachwin lub w zagięciach łokci. Jeśli zauważysz małe czerwone zgrubienia, warto udać się do lekarza.

Najlepszym sposobem na pozbycie się wysypki cieplnej jest noszenie lekkich, luźnych ubrań. Dobrym pomysłem jest również spędzanie czasu w chłodnym otoczeniu. Pij dużo wody i unikaj bezpośredniego światła słonecznego.

Ponadto, chłodny kompres może złagodzić objawy ukąszeń robaków. Możesz również użyć leku przeciwhistaminowego bez recepty, aby zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk związany z tego typu wysypkami.

Należy również pić dużo wody i brać chłodny prysznic. Ponadto, należy nosić lekkie ubrania i unikać drapania wysypki.

Melasma

Podczas letnich miesięcy Twoja skóra może być podatna na niektóre problemy skórne, zwłaszcza melasmę. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby leczyć melasmę i chronić swoją skórę.

Pierwszym krokiem w leczeniu melasmy jest unikanie słońca. Światło słoneczne jest wyzwalaczem dla melasmy, a im więcej jesteś narażony na słońce, tym gorzej będzie. Ważne jest, aby nosić odzież ochronną i kapelusz z szerokim rondem, zwłaszcza gdy jesteś na zewnątrz.

Innym sposobem ochrony skóry w okresie letnim jest codzienne nakładanie na twarz kremu z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, SPF-30. Krem z filtrem powinien zawierać tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które są składnikami chroniącymi skórę przed promieniami słonecznymi. Ten filtr przeciwsłoneczny będzie chronił Twoją skórę, a jednocześnie będzie delikatny i niepodrażniający.

Możesz również spróbować użyć kwasu azelainowego lub kojowego, który może rozjaśnić ogólny koloryt skóry. Kwas ten jest bezpieczny do stosowania w czasie ciąży. Można go również stosować jako krem przeciwstarzeniowy.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy dla swojej skóry w okresie letnim, możesz spróbować leczenia melasmy, które obejmuje połączenie filtra przeciwsłonecznego, retinolu i blokera pigmentu. Ta rutyna pomoże Ci przygotować skórę do peelingu.

Jeśli Twoja melasma jest oporna na leczenie miejscowe, być może będziesz musiała skorzystać z pomocy dermatologa. Dermatolog może wykonać zabiegi takie jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy dermabrazja. Procedury te są czasami skuteczne, ale nie zawsze.

Innym sposobem leczenia melasmy jest stosowanie leków miejscowych, takich jak hydrochinon. Lek ten blokuje syntezę melaniny w Twojej skórze, co jest tym, co powoduje melasmę. Lek ten powinien być stosowany na plastry z melasmy dwa razy dziennie. Może być konieczne stosowanie go przez okres do sześciu miesięcy w celu uzyskania umiarkowanego oczyszczenia.

Ospa wietrzna

Pozbycie się letnich problemów skórnych, takich jak ospa wietrzna, polega na zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa, leczeniu wysypki i minimalizowaniu drapania. Wirus jest wysoce zakaźną chorobą.

Objawy ospy wietrznej obejmują gorączkę, dreszcze, obrzęk gruczołów, swędzenie oczu i wysypkę oraz ból głowy. Wysypka zaczyna się jako małe, wypełnione wodą pęcherze. Wysypka trwa zazwyczaj cztery do pięciu dni. Pęcherze ostatecznie tworzą strupy i pokrywają się skorupą.

Wirus inkubuje się przez około 14 dni zanim pojawi się wysypka. Wysypka występuje najczęściej u dzieci. Może jednak wystąpić u osób dorosłych.

Szczepienie może zapobiec ospie wietrznej. Szczepionka nie jest zalecana dla kobiet w ciąży lub osób z osłabionym układem odpornościowym. Nie jest ona również zalecana dla osób, które są aktywne lub były w trakcie leczenia gruźlicy.

Leczenie obejmuje stosowanie maści i kremów leczniczych. W ciężkich przypadkach przepisywane są również leki przeciwwirusowe. Jeśli Twoje dziecko jest w wieku poniżej 5 lat, unikaj kontaktu z osobami, które mają ospę wietrzną.

Branie chłodnych kąpieli z dodatkiem płatków owsianych może pomóc złagodzić swędzenie wysypki związanej z ospą wietrzną. Koloidalna kąpiel z płatków owsianych jest dostępna w wielu aptekach. Można również użyć herbaty rumiankowej, która ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Herbatę należy zanurzyć w waciku i po zastosowaniu poklepać do sucha.

Możesz również przyjmować dostępne bez recepty doustne leki przeciwhistaminowe, aby złagodzić świąd. Ale upewnij się, że używasz odpowiedniej dawki. Jeśli użyjesz zbyt dużej ilości leku, możesz zwiększyć ryzyko wystąpienia poważniejszej infekcji skóry.

Możesz także zgłosić się do lekarza, jeśli u Twojego dziecka występują inne objawy, takie jak ból głowy, rozstrój żołądka lub ból. Jeśli dziecko ma gorączkę, może potrzebować zażycia acetaminofenu, który jest nieaspirynowy środkiem przeciwgorączkowym.

Odra

Pozbycie się letnich problemów skórnych spowodowanych przez odrę może brzmieć jak zniechęcające zadanie, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić je mniej bolesnymi. Jednym z najlepszych sposobów leczenia tego typu infekcji jest szczepienie. W niektórych przypadkach leki przeciwwirusowe mogą skrócić czas trwania tej choroby. Innym rozwiązaniem jest użycie kojącego balsamu, takiego jak kalamina.

Najlepszym sposobem na leczenie letnich problemów skórnych spowodowanych odrą jest dowiedzenie się, czy jesteś w grupie ryzyka i zaszczepienie się. Zwykła wizyta w gabinecie lekarskim może załatwić sprawę. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, konieczna może być wycieczka do lokalnej przychodni. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj leczenia się zdecydujesz, powinieneś następnego dnia zadzwonić do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Być może będzie on w stanie udzielić Ci dodatkowych informacji.

Najlepszym sposobem na pozbycie się letnich problemów skórnych spowodowanych odrą jest również zachowanie zdrowia. Oprócz zwykłej diety i schematu ćwiczeń, upewnij się, że dużo odpoczywasz, pijesz dużo płynów i unikasz kontaktu z zakażonymi osobami. Należy również skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia gorączki lub trudności w oddychaniu. Ważne jest, aby od razu podjąć leczenie letnich problemów skórnych spowodowanych przez odrę.

Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób w okolicy. Może dotknąć ludzi w każdym wieku i jest łatwo przenoszona przez kaszel, kichanie, a nawet dotykanie zakażonej osoby. Choroba ta może prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u małych dzieci. Można jej również zapobiec poprzez zaszczepienie się. Najlepiej zaszczepić się szczepionką MMR przed rozpoczęciem sezonu grypowego.

Sucha skóra

Podczas letnich miesięcy możesz cierpieć na różne problemy skórne, w tym kłujące gorąco, swędzące wysypki i różne alergie słoneczne. Na szczęście istnieje kilka prostych, domowych sposobów na rozwiązanie tych powszechnych problemów skórnych.

Jeśli masz wysypkę, która nie ustępuje w ciągu dwóch do trzech tygodni, czas odwiedzić dermatologa. W międzyczasie możesz spróbować chłodnego kompresu, który pomoże złagodzić swędzenie. Możesz też zastosować dostępny bez recepty krem ze sterydami lub antybiotykami, aby złagodzić objawy.

Ponadto, możesz chronić swoją skórę przed uszkodzeniem przez słońce, nosząc odzież ochronną. Kiedy przebywasz na słońcu, powinieneś stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF co najmniej 30. Noszenie kremu z filtrem jest również ważne dla osób o wrażliwej skórze, a także dla tych, którzy są w ciąży lub karmią piersią.

Jeśli masz suchą skórę, powinnaś rozważyć stosowanie kremu nawilżającego odpowiedniego dla Twojego typu skóry. Jeśli używasz kremu nawilżającego bez recepty, pamiętaj, aby dokładnie czytać etykiety. Niektóre mogą zawierać składniki, które mogą zatykać pory. Powinnaś również używać kremu nawilżającego bez zapachu.

Nadmiar potu może powodować suchość skóry, ponieważ pot łączy się z bakteriami na skórze. Najlepszym sposobem zapobiegania temu jest unikanie noszenia obcisłych ubrań, szczególnie w czasie upałów. Możesz również utrzymać skórę w chłodzie, zmniejszając klimatyzację w swoim domu.

Możesz również zapobiegać suchości skóry jedząc pokarmy bogate w witaminę C, beta karoten i kwasy tłuszczowe omega-3. Te witaminy i składniki odżywcze utrzymują skórę w zdrowiu i zapobiegają zmarszczkom i przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jedz również orzechy i nasiona, które są dobrymi rezerwuarami kwasów tłuszczowych.

Możesz również ukoić podrażnioną skórę, nakładając żel aloesowy. Chłodny kompres jest również pomocny w łagodzeniu ukąszeń owadów.

Podobne tematy